Vilenski Publishing Co.
צור קשר | מפות ישראל | מפות עולם | לוחות שנה | כרטיסי ברכה | מפות עתיקות | אודות החברה | דף הבית

תן ללקוח או לחבר אוגדן
המכיל שש מפות עתיקות
של ארץ ישראל וירושלים
במארז מהודר עם הטבעת
הלוגו וההקדשה שלך
הם יזכרו אותךגודל האוגדן והמפות
38/30.5 ס"מ
עטיפה - שרינק
אריזה - מעטפת קרטון


מעמדן המיוחד של ארץ ישראל ושל ירושלים ביהדות, בנצרות ובאסלאם משך דורות של עולים-לרגל וסיפק השראה לספרים רבים. מאז אמצע המאה ה-15, עם המצאת הדפוס וההתפתחות המדעית והאמנותית אשר ליוותה את ראשית ההיסטוריה המודרנית, עלה מספר הכתבים שעסקו בארץ הקודש ובעיר הקודש במידה משמעותית.
בהרחבה >>

אוגדני מפות עתיקות, מסע מרתק אל העבר של ארץ הקודש.
שני אוגדנים מרשימים. כל אוגדן מכיל שישה הדפסים מהודרים, באיכות גבוהה, של מפות ושל כתבי-יד עתיקים מהמאות ה-15 עד ה-18, שמתארים את ארץ-ישראל ואת ירושלים כפי שראו אותן אמני התקופות ההן.
האוגדנים והמפות מצטיינים בעיצוב מיוחד, בהדפסה מעולה על נייר משובח, בטכניקות של הזהבה, הבלטה והשבחות נוספות, המשוות להם נופח חגיגי ויוקרתי והופכות אותם למתנה אטרקטיבית ללקוחות ואורחים מחו"ל.
על גב כל אוגדן מופיעות המפות השונות בצירוף דברי הסבר שנכתבו על ידי פרופ' ריכב רובין, ראש המחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטה העברית בירושלים. פרופ' רובין אף סייע בעריכת החומר הכתוב באוגדני המפות.
   
   
F1.
   
   
F2.

ירושלים - העיר הקדושה ליהדות, לנצרות ולאסלאם - הייתה נושאם של כתבים רבים, בהם היסטוריים, עלילתיים, פרשנויות תנ"ך ויומני מסע. רבים מהספרים הללו כללו מפות ונופים של ירושלים, ומספרם גדל במקביל להתפתחות הדפוס. לפני הופעת הדפוס היו מפות של ירושלים נדירות ביותר, ורק כ-15 מפות קלף של ירושלים שרדו מאז ימי הביניים. אולם מאז סוף המאה ה-15, כאשר הופיעה המפה המודפסת הראשונה של ירושלים, ועד לראשית המאה ה-19, כאשר מפות החלו להיות מבוססות על סקירות מדויקות, עוצבו והודפסו כמה מאות מפות של ירושלים.

עולים לרגל ונוסעים ציירו כמה מהמפות הללו, בהתבסס על רשמיהם האישיים. המפות תיארו את נופה של העיר וסביבתה באופן מציאותי למדי. ועדיין, יש לזכור כי העולים-לרגל אשר ציירו את המפות היו תחת השפעה חזקה של התרגשות ורגשות דתיים. לפיכך, מצד אחד היוו המקומות הקדושים והמסורות הנוצריות גורם משמעותי בבחירת האתרים, ומצד שני, היות שציירי המפות היו טיילים, הם העניקו תשומת לב רבה לאוריינטלי, לאקזוטי, לייחודי, לכל השונה משהכירו מביתם. מסיבות אלה נראים צריחי מסגד נישאים לשמיים והמפות מציגות דמויות רבות בלבוש אוריינטלי, עם סוסים וגמלים.

מאחר שהמסע היה ארוך, קשה, יקר ואף מסוכן, כשלו ציירי מפות אחרים בהתמודדות עם הקשיים, ובמקום זאת בחרו להדפיס עותקים וחיקויים של מפות קודמות, כשהם ממחזרים את אותם מראות-העיר שוב ושוב.

קבוצה אחרת של מפות סיפקה תיאור דמיוני של ירושלים בימי תהילתה. המפות הללו התבססו בעיקר על כתבי הקודש ועל עבודותיו של יוספוס פלאביוס, והיה להן קשר מועט לטופוגרפיה הממשית של ירושלים הארצית. כמה מהמפות הדמיוניות הללו היו מפורטות מאוד, עם מיניאטורות אמנותיות רבות המתארות מסורות או רעיונות ספציפיים מההיסטוריה של עיר הקודש. בכמה מקרים, הציגו אותם ציירי המפות מראות של ירושלים הארצית והשמימית
זה לצד זה.
סגור >>

 
וילנסקי הוצאה לאור. © כל הזכויות שמורות.   created by gutte interactive